חיפוש

האמנות שבכתיבה – כיצד כותבים מופע סטנדאפ 

בכל פעם שאנחנו מגיעים למופע סטנד – אפ, אנחנו מוצאים את עצמנו תוהים בלב: "איך הם עושים את זה? איך סטנדאפיסטים כותבים מופע?". הרי יש מי שיש להם מופע שאורך שעה וחצי. מדובר בעניין מורכב ביותר. לאחר שיצאנו ממופע סטנד – אפ מעולה בשבוע שעבר, החלטנו שאנחנו מפסיקים לתהות בנושא ומתחילים להשיג מידע שיגרום לנו להבין אחת ולתמיד – איך הם עושים זאת? הישארו אתנו ותגלו את כל המידע.

 

תכירו תחילה את הדרך שבאמצעותה השגנו את התשובה

כדי שנוכל להגיע אל התשובה המתבקשת בנושא, היינו צריכים לפנות אל כמה סטנדאפיסטים מוערכים. כאלו שגורמים ללסת שלנו לכאוב מרוב צחוק. כתבנו ל – 4 אמנים כאלה בהודעה פרטית בפייסבוק. הסברנו שאנחנו כותבים מדריך בנושא וביקשנו לקבל פרטים.

לשמחתנו, אחד מהם ענה ואמר שישמח להסביר לנו איך הוא עושה זאת. זו ההזדמנות להודות לו על המענה והזמן שהקדיש לנו. שכן, בזכותו, המדריך הנוכחי רואה אור והוא צפוי להביא למודעות בנושא.

 

איך כותבים מופע סטנד – אפ? חלק מספר 1

האמן שסייע לנו בכתיבת המדריך הוא סטנדאפיסט לבר מצווה ולאירועים משפחתיים כמו למשל:

  • חתונת זהב או חתונת כסף
  • ברית
  • יום הולדת
  • מסיבת רווקות ועוד

כך שלדבריו, בשלב ה – 1 הוא צריך לאסוף חומרים שנוגעים לתחום. לכן, הוא חושב על סיטואציות שקורות במצבים משפחתיים ורושם אותן על דף.

 

איך כותבים מופע סטנד – אפ? חלק מספר 2

בשלב השני האמן מסתכל על רשימת הסיטואציות שכתב בשלב הקודם והוא מתחיל להפוך אותן לבדיחות. בהתחלה הוא כותב 2 או 3 בדיחות על אותו נושא, כדי שבהמשך, הוא יוכל לבחון אותן באופן מעמיק ולבדוק איזו מהן היא הטובה ביותר. ברגע שיש לו בדיחה שהתגלתה כמתאימה ביותר, הוא מסמן אותה במרקר ומוחק את שאר האפשרויות שהתגלו כלא מתאימות.

 

איך כותבים מופע סטנד – אפ? חלק מספר 3

בשלב זה, יש לאמן רשימה שסומנה במרקר. הוא מעביר את הרשימה הזו אל קובץ ממוחשב ולאחר מכן, שולח אותו אל חברים. בשלב זה, הוא משמיע לחברים שלו את הבדיחות שכתב ובודק עמם האם מדובר בבדיחות שמובנות להם או שיש צורך לשנות אותן כדי שיהיו נגישות לקהל.

שלב זה הוא הסופי והוא עשוי לקחת זמן רב. שכן, לא פעם, גורמים חיצוניים עשויים לומר כי יש צורך בתיקונים. שינוי הבדיחות והתאמה שלהם אל קהל היעד עשויה לקחת לעיתים כמה שבועות או כמה חודשים.

 

לסיום

עד כאן המדריך שאפשר לנו לדעת סוף סוף איך כותבים מופע סטנדאפ מההתחלה ועד הסוף. כעת, כשיש בידינו וגם בידיכם את המידע בנושא, אפשר לצפות במופעי סטנדאפ מבלי לתהות איך הסטנדאפיסט כתב אותו. אנו מאחלים לכם שתיהנו מהמופעים הבאים שתנכחו בהם בדיוק כמונו.

מופע סטנד אפ

אולי תאהבו גם את

רעיונות ליום הולדת

יום הולדת מתחולל פעם בשנה, גם אם אתם צעירים וגם אם כבר חגגתם כמו נכבדת של ימי הולדת בחייכם אין ספק שמדובר בתאריך טעון ומרגש

קראו עוד »