חיפוש

חידוש רישיון רכב: האם ניתן לחדש טסט לרכב שלא היה על הכביש?

אם אתם בעלי רכב חדש בוודאי תוכלו ליהנות מפטור מלא לתקופה של שלוש שנים במבחן הרישוי השנתי (טסט) ותזכו לחסוך אגרת רישוי בשווי 1,073 שקלים לתקופה של שלוש שנים. אם אתם נמנים עם רוב בעלי הרכבים בארץ (רכב מעל שלוש שנים על הכביש) תצטרכו לעבור את הטסט השנתי במכון הרישוי.

אם קיבלתם את הרכב בירושה מדודה שולה או שהיתם בחו"ל לתקופה ארוכה בוודאי תגלו שנגמר לכם הטסט וכעת אינכם יודעים כיצד לנהוג. הנה כמה דברים שיוכלו לעזור לכם להבין כיצד לחדש טסט לרכב שלא היה על הכביש תקופת זמן ארוכה. 

כמה זמן מותר לנסוע ללא טסט?

לא מותר לנסוע ללא טסט, אלא אם כן קיבלתם אישור זמני כמו ויזה לארה"ב, שנקרא "אישור תנועה זמני" ממשרד הרישוי. איך עושים זאת? בעל הרכב ניגש למשרד הרישוי עם תעודת זהות ומבקש "אישור תנועה זמני" לתאריך ושעה מוגדרים שמהם והלאה מותרת לו הנסיעה ברכב למשך 48 שעות. 

נסיעה זו מותרת לתיקון הרכב או לנסיעה לצורך ביצוע הטסט עצמו. על מנת לקבל תוקף לאישור זה תצטרכו להיפרד מכמה עשרות שקלים בדואר ישראל כתשלום על קבלת האישור. ניתן להוציא עד שלושה אישורי תנועה זמנית בעת ההגעה למשרד הרישוי.  

מה קורה כשלא מחדשים טסט לרכב?

לא משנה אם שכחתם או שהיתם בחו"ל תקופת זמן ארוכה, אם לא חידשתם את הטסט לרכב תקבלו "מתנה" בצורת קנס. גובה הקנס מתחלק לפי תקופת הזמן ממועד פקיעת רישיון הרכב: 

עד 4 חודשים – 250 ש"ח. 

עד 6 חודשים – 750 ש"ח. 

6 חודשים ומעלה – זימון לבית משפט.

ניתן להימנע מתשלום הקנס על ידי הקפאת רישיון הנהיגה כאשר אינכם משתמשים ברכב ובכך תימנעו מתשלום האגרה. כמובן שעליכם לדעת מראש מה תקופת הזמן שלא תוכלו להשתמש ברכב. כמו כן ההקפאה לא משנה את תאריך הטסט השנתי אלא פוטרת מתשלום האגרה. מיותר לציין שביטוח הרכב אינו בתוקף כאשר הרכב לא עבר מבחן רישוי שנתי (טסט). 

חידוש רישיון רכב

חידוש רישיון רכב

מזל טוב! הצלחתם לחדש את הטסט לרכב. הנה כמה דברים שעליכם לדעת על חידוש רישיון רכב. חודשיים לפני פקיעת הרישיון ישלח אליכם טופס חידוש רישיון. לא הגיע אליכם בדואר חידוש רישיון? פנו למשרד הרישוי לבירור הנושא. 

ניתן לשלם את אגרת הרישוי גם בעמדות שירות עצמי שפרוסות ברחבי הארץ, מידע על מיקום העמדות ברחבי הארץ ניתן לקבל באתר השירותים והמידע הממשלתי.

חידוש רישיון רכב: מה יש לדעת? 

לפני חידוש רישיון הרכב הפרטי או רכב מסחרי חדש בעל הרכב מקבל מכתב רשום עם פירוט לגבי "חידוש רישיון הרכב לשנה" ובו דרישה לגבי סכום התשלום השנתי שעליו לשלם עבור חידוש רישיון רכב. סכום התשלום משתנה בהתאם לשנת ייצור הרכב. 

ניתן לשלם את האגרה בכמה דרכים: 

תשלום בדואר: הגעה פיזית לסניף הדואר ותשלום במזומן או באשראי של ספח התשלום. דבר זה מצריך המתנה לקבלת שובר התשלום בדואר והגעה לאחד מהתחנות הממוחשבות בסניפי הדואר על מנת להוציא שובר חתום. 

תשלום רישיון אגרת הרכב דרך האינטרנט: בדרך זו אין צורך בהמתנה בדואר, אלא דרך שירות התשלומים הממשלתי באתר gov.il הממשלתי באופן מקוון באמצעות כרטיס האשראי של בעל הרישיון. 

לאחר ביצוע התשלום ניתן לגשת לכל מכון רישוי בארץ ולבצע מבחן רישוי שנתי (טסט) בצירוף חידוש הרישיון וללא אסמכתא לתשלום. לפני ביצוע התשלום ניתן להתנסות בסימולאטור תשלום. עדכון התשלום הוא מיידי. יש לשים לב כי אישור התשלום המופיע על גבי המסך אינו משמש רישיון נהיגה זמני.

הסיבה לשינוי זה היא מכיוון שמשרד התחבורה ניסה לקצר תהליכים ובירוקרטיה עבור ציבור הנהגים ולאפשר גישה מהירה למבחן הרישוי כבר לאחר התשלום כאשר פרטי התשלום מעודכנים בין מחשבי משרד הרישוי ובין מחשבי מכוני הטסט לרכב. 

אחת הסיבות לשינוי זה הוא העדר תפקוד תקין של דואר ישראל וזו אחת הדרכים היעילות לקיצור תשלום וזמן ההמתנה לטסט. 

תשלום בטלפון: אחד היתרונות בתשלום בטלפון, בדומה לתשלום באינטרנט הוא שמשרד התחבורה מאפשר למשלמי אגרת הרישיון לבצע מיד לאחר מכן את מבחן הרישוי מבלי להמתין לאישור תשלום בדואר. 

יש לדעת שבמידה וכתובת בעל הרישיון אינה מעודכנת בנתוני משרד הפנים או אם בעל הרכב לא קיבל לביתו מכתב תשלום אגרת רישיון רכב ניתן לגשת לעמדות השירות העצמי, לשלם בכרטיס אשראי (ששייך לבעל הרכב) ולאחר מכן לגשת עם אישור התשלום למכון הרישוי. 

תהליך העברת הטסט במכון הרישוי: 

לאחר הבאת רישיון הרכב, ביטוח הרכב ואישור תשלום האגרה לפקידות מכון הרישוי יש לשלם עוד  סכום כסף על מנת להעביר את הרכב טסט (אין חובה שבעל הרכב עצמו יבצע את הבדיקה). יש להכניס את הרכב למסלול הבדיקה ובמהלכו לעלות מעל בור המצוי באדמה, בו בודק מכונאי רכב את תקינות חלקי הרכב השונים. 

האלמנטים השונים הנבדקים במכון הרישוי כוללים: תקינות המגבים, תקינות לוחיות הרישוי והחלפתם במידת הצורך, בדיקת מנורות הרכב שכוללות את מנורות האיתות, מנורות הבלמים האחוריות והמנורות הקדמיות, בדיקת בלמים ובדיקת זיהום האוויר של הרכב ע"י חיבור מתקן לאגזוז. 

במידה והתגלו בעיות ספציפיות בעל הרכב יקבל לידיו את פירוט הליקויים ודרישה לתקנם. אם תאריך רישיון הרכב עבר יקבל בעל הרכב טופס הארכה המתיר לו לנסוע ברכב על לתיקון הליקויים. לאחר ביצוע כל התיקונים המפורטים בטופס באחד המוסכים יש לחזור שוב לאותו מכון רישוי ולבצע בדיקה חוזרת. 

בסיום הבדיקה מקבל בעל הרכב מדבקה המאשרת את תקינות הרכב ומאפשרת נסיעה עליו למשך שנה נוספת. במידה ובעל הרכב נעדר לתקופה ארוכה לשהייה בחו"ל ניתן להפקיד את רישיון הרכב מבעוד מועד במשרד הרישוי ובכך לקבל החזר כספי על התקופה בה לא השתמש ברכב.

לפרטים נוספים על רישיון רכב, מימון רכב חדש או יד 2 או תוכנית ליסינג פרטי לעסקים: https://www.cmotors.co.il/

אולי תאהבו גם את