חיפוש

מה עדיף כלכלית – רכב פרטי או רכב חברה מגולם בתלוש השכר?

רכב החברה כבר שנים נחשב לסמל סטטוס נחשק מאוד בחברה הישראלית. התחושה של להיכנס לתחנת דלק ולא להעביר כרטיס אשראי עבור תשלום הדלק, או לקבל החזרים בסוף החודש – הינה ממכרת ונוצצת מאוד עבור הרבה אנשים. נוסף לכך, התחושה שהרכב למעשה לא שייך לנו ולכן פחות דואגים לשמירה עליו מהרבה בחינות היא נוחה מאוד. תופעה זו מתיישבת מצוין לאזרח הישראלי המצוי אשר מחפש נוחות ורווחה ללא הוצאה נוספת. בפועל – "לא כל הנוצץ זהב", רכב חברה מגולם בתשלום עשוי לא להיות משתלם כלל. הוסיפו לקרוא וגלו את כל הפרטים.

 

כמה עולה רכב חברה צמוד?

אם הציעו לכם מהחברה בה אתם עובדים רכב חברה צמוד לשימושיכם ולשימושי עבודה, אם או כבר יש לכם אחד כזה, חשוב שתכירו שהסכם כזה, הוא לא תמיד הכי משתלם עבורכם. נוצרת התחושה שאינכם משלמים על הדלק שאתם מתדלקים, אך בפועל יתכן שההוצאות האלה עולות לכן הרבה יותר מלהחזיק רכב פרטי משלכם. כולנו חולמים על דלקן ללקוחות עסקיים, אך יש לבדוק לעומק את הנתונים. ראשית, ישנו חישוב מס אשר נגזר עבור הרכב אותו אתם מקבלים.

בשנת 2009 חל שינוי בחישוב מס זה והוביל לשינויים משמעותיים בתחום. החל מ – 2009 שיווי השימוש של רכב חברה שממנו נגזר המס מתוך תלוש השכר שלכם הוא 2.48% ממחיר הרכב העדכני לפי מחירון. עולה השאלה – האם הסכום הזה שווה רכב חברה ? כל זה תלוי בהיקף השימוש שלכם ברכב, מאפייני השימוש ואופן השימוש.

 

כמה זה משתלם לכם לקחת רכב חברה?

בגדול, ככול שאתם משתמשים ברכב החברה שקיבלתם לשימושכם האישי באופן שעולה על השימוש שלו עבור עבודה, כך זה משתלם יותר עבורכם ואפילו עשוי להיות מאוד משתלם. בגלל היבט זה, הרבה מועסקים מבקשים לערוך חישוב של עלויות אל מול שימוש הפרטי ושימוש עבור צרכי עבודה. בחו"ל קיימים הרבה אמצעים העוזרים לחישוב מתי מדובר בנסיעה פרטית ומתי בנסיעה לצורכי עבודה.

ישנם מכשירים שמתקינים ברכב המזהים מיקום, זמן ומשך נסיעה ולפי כך קובע האם הנסיעה היא לצורכי עבודה או לא. ישנם מעקבים מתוחכמים ואפליקציות שונות העוזרות לחברה ולעובד לערוך את ההפרדה בין שימוש פרטי לשימוש עבור צורכי עבודה. בארץ – לא תקבלו תשלום המכיל תמהיל כזה, והמחיר יהיה קבוע ולא דימני.

 

אז למי זה כן משתלם לקחת רכב חברה?

למרות כל ההסתייגויות, רכב חברה בהחלט עשוי להיות משתלם עבורכם ואף כדאי בהקשר של מאפייני המס שלכם, תמהיל ואופי הנסיעות שלכם, משך זמן הנסיעות, המרחקים והיקף השימוש ברכב. אין ספק, שלפני שאתם מסכימים לקחת רכב חברה ממקום העבודה שלכם, יש לשים בצד את השיקולים הרגשיים ולבדוק את המשמעויות הכלכליות.

 

איש ליד רכב

אולי תאהבו גם את