חיפוש

עתירות אסירים

כל מי ששוהה במתקני כליאה של שירות בתי הסוהר זכאי להגיש עתירה נגד גופים רשמיים שונים.

במאמר הבא נסביר מה המשמעות של עתירה מן הסוג הזה, בגין איזה נסיבות מגישים אותה ועם מי מתייעצים על מנת להגדיל את הסיכוי לכך שהיא תתקבל

החוק בישראל מאפשר לאסירים ובמקרים מסוימים גם לעצירים להגיש עתירה נגד שירות בתי הסוהר. זהו סעיף בחוק שחל על כל מי ששוהה הלכה למעשה במתקני הכליאה של שירות בתי הסוהר, כי הוא קובע שניתן יהיה להגיש עתירה נגד הגופים הפועלים במסגרתו  החל מוועדת אלימות במשפחה, דרך משטרת ישראל ועוד.

עתירות אסירים מוגשות לעיתים קרובות בגין תנאי כליאתם. אם למשל קוראים לעומק את המידע שיש באתרים כמו https://www.plili.org.il, מגלים שיש סיבות שונות להגיש עתירות כאלה. לאחר מכן, כל שנותר הוא לפנות לעורך דין מיומן שמכיר את התחום ויכול להגדיל את הסיכוי לכך שהעתירה תתקבל.

 

נסיבות להגשת עתירות אסירים

יש כמה נסיבות מאוד שכיחות אשר בגינן מגישים בפועל עתירות אסירים. ראשית, רוב האסירים מגישים עתירות כאלה בנוגע לחופשה שלהם או למאסר לבית סוהר אחר. שנית, יש אסירים שמנצלים את הזכות שלהם על מנת להגיש עתירה בנוגע לסיווג ולתנאי הכליאה.

הדבר החשוב ביותר הוא לנסח עתירה מנומקת ומבוססת. ככל שהעתירה מוסברת בצורה טובה יותר ומוגשת עם סימוכין, כך עולה הסיכוי שבשירות בתי הסוהר ובמשטרת ישראל אכן יקבלו אותה.

 

מה צריך לעשות כדי להגיש עתירות אסירים?

על פניו, כל אסיר יכול להגיש עתירה באופן עצמאי וללא צורך בהתייעצות עם עורך דין. בשביל לעשות את זה, מגישים את העתירה לבית המשפט המחוזי שבתחום השיפוט שלו נמצא מתקן הכליאה שבו האסיר שוהה.

מלבד הגשת העתירה בעצמו, יכול האסיר לעשות את זה באמצעות בעלי תפקידים רלוונטיים בבית הסוהר. בכל מקרה, האסיר נדרש לצרף תצהיר שתומך בעובדות המפורטות בעתירה. אבל אם עושים את כל זה בליווי עורך דין, יש סיכוי גבוה יותר שהעתירה תאושר.

 

התפקיד של עורך דין פלילי

עורך דין פלילי שמכיר את התחום של עתירות אסירים ויש לו בו ניסיון מוכח יכול לעמוד לרשותם בשלבים שונים של התהליך. בין היתר, התפקיד של עורך הדין הוא לנסח את העתירה המנומקת והמשכנעת ביותר.

בשביל לשכנע את מי שקורא את העתירה, עורך הדין משתמש בפסקי דין תקדימיים. זה כלי מאוד חזק שלרוב האסירים אין אותו כאשר הם מגישים את העתירה באופן עצמאי, או אפילו בליווי בעל תפקיד ממתקן הכליאה עצמו.

לסיכום, כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי גם אם רק שוקלים להגיש עתירת אסירים. לאחר מכן, אפשר להשתמש בשירותיו כדי להגיש את העתירה בפועל ועל מנת להגדיל את הסיכוי לכך שהגופים השונים יקבלו ויאשרו אותה.

 

בית משפט

אולי תאהבו גם את

פשעי אינטרנט
מהן עבירות מחשב ואינטרנט?

עולם המחשבים והאינטרנט פתח אפשרויות חדשות רבות עבור כולנו, אך יחד איתן צמחו גם סוגים חדשים של עבירות. עבירות מחשב ואינטרנט הם מעשים פליליים המבוצעים

קראו עוד »