חיפוש

האם כל הטעויות נחשבות לרשלנות רפואית?

"רשלנות רפואית" הינה הגדרה לטיפול רפואי מסוים שניתן ע"י גורם מקצועי, כאשר במהלכו התבצעה סטייה מרמת הזהירות שבה נדרש הגורם המקצועי לנקוט ועקבות זאת, המטופל ניזוק.

נשאלת השאלה: האם כל טעות שמתבצעת במסגרת טיפול או אבחון רפואי תיחשב רשלנות רפואית? ניתן לומר, כי במציאות היומיומית, ישנם מצבים שונים בהם מתרחשת רשלנות רפואית, אך יחד עם זאת, ייתכן כי במצבים אחרים, הטיפול הרפואי שהיה כרוך בכשל מסוים ייחשב כטעות ולא כרשלנות רפואית.

 

טעות מול רשלנות רפואית

לעיתים, בכל הקשור להגדרת "רשלנות רפואית" ניתן להתבלבל בין מקרים המוגדרים כ"טעות" ובין מקרים המוגדרים כ"רשלנות רפואית". כדי להבחין בין השניים, החוק קובע כי קיימים הבדלים בין מה שמוגדר כטעות שנעשתה ע"י רופא או גורם מקצועי מסוים ובין רשלנות רפואית. הבדלים אלה מתבטאים בכמה דרכים:

  • במקרים של רשלנות רפואית, קיימת חובה על המטופל הניזוק להוכיח כי אכן בוצעה רשלנות בטיפול או באבחון שהיתן לו, באמצעות שלושה פרמטרים: באמצעות בחינת רמת הזהירות בה נקט הרופא במהלך הטיפול או האבחון, באמצעות הנזק ממנו סובל התובע עקב הכשל בטיפול ובאמצעות הוכחה כי קיימת סיבתיות בין הנזק ממנו הוא סובל ובין התנהלות רשלנית של הרופא שביצע את הטיפול.
  • במקרים בהם בוצעה טעות, ממדובר על רופא או גורם מקצועי אחר, אשר ביצע את תפקידו ברמת הזהירות הנדרשת ממנו, אך למרות זאת, הוא קיבל החלטה שהתבררה כשגויה, בנוגע לטיפול שהעניק למטופל.

האם תמיד ניתן להבחין בין טעות ובין רשלנות רפואית?

כפי שפורט, החוק מגדיר את האבחנה שבין טעות ובין רשלנות רפואית. אולם, במצבים מסוימים, בית המשפט יכול להיקלע לסיטואציה שבה יתקשה הוא להבחין בין השניים. בשל סיבה זו, כי לא בכל מצב ניתן להבדיל בין טעות ובין רשלנות, כדאי להיעזר בייעוץ עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית, שיש בידיו את הידע הרלוונטי בתחום והוא יכול לכוון את המיוצג בנוגע לזכויותיו ובנוגע לנסיבות המקרה שבגינו הוא מעוניין להגיש תביעה.

למידע נוסף, בקרו באתר – פיצויים.

 

הגישה כלפי טעויות שמתבצעות ע"י גורמים רפואיים

באופן כללי, מערכת המשפט לוקחת בחשבון כי בתחום הרפואה תתכן אי וודאות, בנוגע לטיפולים ולמצבים רפואיים מסוימים ולכן, תתכן קבלת החלטות שגויה ע"י רופאים או גורמים מקצועיים אחרים.  עפ"י גישה זו, ישנה התחשבות באי הוודאות שבה עשויים להיות נתונים רופאים ושאר גורמים מקצועיים אחרים. אולם, התחשבות זו רלוונטית רק במצבים בהם הגורם המקצועי פעל עפ"י הפעלת שיקול דעת ונקט ברמת הזהירות המתבקשת ממנו ולמרות זאת, הוא טעה בנוגע לטיפול או לאבחון מסוים שניתן למטופל.

 

לסיכום

עולם הרפואה הוא אינו מדע מדויק, ולפיכך, גם הרופא הכי בקיא וכי מקצועי שיהיה, עשוי לשגות  בקבלת החלטות בנוגע למטופלים. לפיכך, לא בכל סיטואציה, טעות שנעשתה ע"י רופא או גורם מקצועי אחר תיחשב לרשלנות רפואית.

Medical, Care

אולי תאהבו גם את

פשעי אינטרנט
מהן עבירות מחשב ואינטרנט?

עולם המחשבים והאינטרנט פתח אפשרויות חדשות רבות עבור כולנו, אך יחד איתן צמחו גם סוגים חדשים של עבירות. עבירות מחשב ואינטרנט הם מעשים פליליים המבוצעים

קראו עוד »