דיכאון קליני

תחושות קבועות של חוסר תקווה וייאוש הן סימן לדיכאון קליני, המאופיין במצבים בהם קיים קושי ללמוד, לעבוד, לאכול, לישון או להמשיך ליהנות מפעילויות חברתיות ותעסוקתיות שבעבר גרמו להנאה. אנשים עשויים לסבול מדיכאון קליני פעם אחת בחייהם בלבד, בעוד שאחרים סובלים ממנו מספר פעמים במהלך החיים.

מצב זה עשוי לעבור מדור אחד למשנהו בקרב חלק מהמשפחות, אך לעיתים הוא מופיע מעצמו, ללא קשר להיסטוריה משפחתית. דיכאון קליני משפיע גם על אנשים מבוגרים, בני נוער וילדים צעירים, אך האדם הסובל מהדיכאון, כמו גם סביבתו, נוטים שלא להבחין בתסמינים מתוך מחשבה שמדובר בתקופה חולפת הקשורה לגיל, והתסמינים יעברו במהרה.

דיכאון

אבחון דיכאון קליני. הרופא או הפסיכיאטר, יבצע הערכה רפואית מקיפה, וייקח מהמטופל היסטוריה פסיכיאטרית משפחתית ואישית. לעיתים יתבקש המטופל אף למלא שאלון ומבדק המפרט את התסמינים. לא קיימות בדיקות דם, בדיקות רנטגן או מעבדה המשמשות לאבחון דיכאון קליני, אך הרופא עשוי להשתמש בבדיקות דם כדי לאתר בעיות רפואיות אחרות הכוללות תסמינים זהים לתסמיני דיכאון. כך, למשל, שימוש מוגזם בסמים, אלכוהול, תרופות או מצב של שבץ, עלולים לגרום להתפרצות התסמינים. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר הרשמי.

טיפול בדיכאון קליני

דיכאון זה הוא מחלה קשה אך ניתנת לטיפול. בהתאם לחומרת התסמינים, הרופא ימליץ על טיפול בתרופות נוגדות דיכאון, או יציע טיפול פסיכולוגי המטפל במצב הרגשי של המטופל. לעיתים מתווספות תרופות אחרות לטיפול התרופתי נגד דיכאון, כדי להגביר את יעילות הטיפול.

תרופות מסוימות עובדות טוב יותר בקרב חלק מהאנשים. יתכן שיהיה צורך לנסות תרופות שונות במינונים שונים על מנת לקבוע את התרופה המתאימה ביותר באופן אישי. קיימות אפשרויות אחרות לטיפול בדיכאון קליני, כגון טיפול חשמלי בהלם, המכונה ECT או טיפול בהלם המשמש אם התרופות לא הועילו או אם התסמינים מחמירים.

בנוסף אולי תאהב:

אבחון דיכאון – כיצד להבדיל בין עצב רגיל לבין דיכאון

טיפול חדש לדיכאון קליני – גרייה מגנטית

מאמר זה מוגש באדיבות רובי סטאר

ani.co.il
צור קשר: